Zaproszenie na kurs ALPHA

alpha2019

Serdecznie zapraszamy na Kolację ALPHA, inicjująca w naszej parafii pierwszą edycje Kursu ALPHA.

Kurs Alpha jest dla każdego, kto szuka odpowiedzi na ważne pytania, ale też i dla tego, kto poszukuje przyjaźni, spotkań w grupie lub choćby chce spędzić ciekawie czas. W kursie może uczestniczyć każdy, zarówno osoby starsze, jak i młodsze, wierzące, ale też ci, którzy wątpią. Spotkania są przeznaczone zwłaszcza dla tych, którzy nie wierzą, że w ich życiu może coś się zmienić.

Kurs ALPHA rozpocznie się w poniedziałek 23 września 2019 r. o godzinie 18.00 uroczystą kolacją w Domu Jana Pawła II, podczas której zostanie przedstawiona idea kursu. Można przyjść na jedno spotkanie i zobaczyć jak to wygląda, a jeśli się nie spodoba nie wrócić już więcej bez tłumaczenia się. Dlaczego więc nie spróbować? Można też będzie zdecydować się na udział w całym kursie, który obejmuje 10 spotkań.

W programie: wspólna uroczysta kolacja, krótki wykład i na koniec rozmowa, podczas której można wymienić się spostrzeżeniami, dotyczącymi wykładu, ale nie tylko. Można też zadać pytanie, które nas nurtuje, a którego być może nigdy nie wypowiedzieliśmy wobec innych. Chcemy zadbać o to, aby wszyscy czuli się swobodnie, mogli wyrażać swoje zdanie lub opinie i nie być ocenianymi. Można też nie mówić nic, jeśli nie mamy ochoty lub śmiałości. Wszystkie punkty programu kursu mają służyć zgłębianiu podstaw wiary chrześcijańskiej w sposób, w jaki być może nigdy jeszcze nie poznawałeś tematów wiary – w przyjaznym, szczerym i nieformalnym otoczeniu, przy kawie i herbacie.

Udział w kolacji ALPHA i kolejnych spotkaniach jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych prosimy jednak o zgłoszenie chęci uczestnictwa albo poprzez zgłoszenie w zakrystii lub kancelarii parafialnej, albo poprzez przesłanie SMS lub zgłoszenie telefoniczne na numer podany na stronie parafii.

Zgłoszenia: Rafał, tel. 604593377

 

 

Więcej informacji o ALPHA:

Co to jest Alpha?

Kurs Alpha jest współczesną formą zaznajomienia się z fundamentami wiary chrześcijańskiej. Na kurs składa się cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań i jeden wyjazdowy weekend, prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia.

Dla kogo jest Alpha?

Alpha, choć przede wszystkim skierowana jest do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, to jest to również odpowiednie miejsce dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. Alpha jest ludzi w różnym wieku i o różnych poglądach. Niektórzy chcą rozpatrywać kwestie czy Bóg istnieje, co dzieje się po śmierci, inni przychodzą podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi, czy zgłębić sens życia. Nikt nie jest jednak zobowiązany do zabierania głosu, można również przyjść i wysłuchać innych.

Kurs Alpha jest propozycją, która pomaga wierzącym dotrzeć do niewierzących. Prawie każdy z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu — w rodzinie, w szkole, na studiach, w pracy, wśród sąsiadów — kogoś, kto nie ma relacji z Bogiem, a do chrześcijaństwa i Kościoła jest usposobiony jeśli nie wrogo, to przynajmniej z dużym dystansem. Z niektórymi z nich się przyjaźnimy, a to jest najprostszy klucz do tego, by ich zaprosić. Kurs ma określone ramy czasowe i formułę, która nie kojarzy się od razu z nabożeństwem religijnym, więc jest do przyjęcia dla tych, którzy stronią od kościoła. Jest on jak most łączący dwa brzegi — świat i Kościół.

Jaką ma formułę?

Spotkania odbywają się co tydzień. Każde spotkanie trwa ok. 2,5 godziny. Każda sesja zaczyna się od poczęstunku, co jest okazją do poznania innych w swojej małej grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na swobodna rozmowę, podczas której każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy. Można też nic nie mówić, tylko słuchać.

Każda sesja zawiera inny temat, o którym później można porozmawiać w małych grupach.

Sesja 1: Kim jest Jezus?

Sesja 2: Dlaczego Jezus umarł?

Sesja 3: Skąd mieć pewność co do swej wiary?

Sesja 4: Dlaczego i jak się modlić?

Sesja 5: Dlaczego i jak czytać Biblię?

Sesja 6: W jaki sposób Bóg nas prowadzi?

Sesja 7: Jak sprzeciwiać się złu?

Sesja 8: Czy Bóg dzisiaj uzdrawia?

Sesja 9: Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?

Sesja 10: A co z Kościołem?

W środku kursu ma miejsce również wyjazd weekendowy z sesjami dotyczącymi Ducha Świętego.

Alpha nie jest wydarzeniem jednorazowym - nawet gdy nie możesz wziąć udziału w jednej edycji, zawsze stoi przed nim możliwość uczestnictwa w kolejnej. Poszczególne cykle spotkań Alpha odbywają się równocześnie w różnych miejscach, tak by każdy miał szansę uczestniczenia w którymś z nich w pobliżu miejsca swego zamieszkania.

Specyfika metody Alpha.

Specyfiką Alpha jest szczególne podejście do uczestników: według modelu gospodarz - gość, a nie nauczyciel - uczeń. Zależy nam na tym, aby każdy czuł się dobrze podczas spotkań Alpha. Jeżeli ktoś czuje, że nie jest to miejsce dla niego, nie musi się czuć zobligowany do ukończenia kursu. 

Alpha uwzględnia wrażliwość współczesnego człowieka w dziedzinie osobistej wolności. Koresponduje to istotnie z soborowym nauczaniem Kościoła o godności jednostki i jest po prostu odzwierciedleniem „natury” Boga, który choć pragnie zbawienia każdego człowieka, nikogo nie zmusza do przyjęcia tego daru. Zatem przekaz Ewangelii na Alpha dokonuje się bez jakiegokolwiek nacisku. Zaproszeni na kurs goście mogą odnieść się swobodnie do usłyszanych treści wykładu, wyrazić swoje opinie bez obawy, że zostaną skrytykowani czy potępieni. W tej atmosferze wolności i szacunku ludzie zaczynają słuchać siebie nawzajem i sami często dochodzą do skorygowania swoich wcześniejszych poglądów. Dlatego kurs Alpha może być nazwany „dziedzińcem pogan” (nawiązując do koncepcji Benedykta XVI). Akceptujemy uczestników takimi, jakimi są, niezależnie od tego, co myślą i jak postępują.

Uczestnictwo w Alpha jest bezpłatne.

Założenia kursu Alpha można wyjaśnić w oparciu o poszczególne litery angielskiego słowa ALPHA.

* A – anyone can come. Każdy może przyjść. Kurs jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby się dowiedzieć czegoś więcej na temat wiary chrześcijańskiej, niezależnie od wyznania czy wieku.

* L – learning and laughter. Uczymy się i śmiejemy. Zależy nam na tym, żeby spotkania odbywały się w radosnej atmosferze, więc śmiech i humor są ważnym elementem kursu.

* P – pasta (wł. makaron). Wspólne posiłki pomagają w stworzeniu miłej atmosfery i dają okazję do poznawania się i nawiązywania przyjaźni.

* H – helping one another. Pomagamy sobie nawzajem we wszystkim. Spotkania

w małych grupach dyskusyjnych pomagają w zrozumieniu wykładu, w studiowaniu Biblii, modlitwie itp.

* A – ask anything. Można pytać o wszystko. Żadne pytanie nie jest niemądre lub zbyt napastliwe. Mała grupa daje okazję do zadawania pytań i dyskusji.